Pitkästä aikaa Kartun kanssa jahtimailla, edellinen kerta 22.1. Pientä lumisadetta, -7 astetta , tyyni ilma. Vähä Kylkimaahan oli aurattu tie n. 700 m, niin ajoin sinne. Oli tehty harvennushakkaus. Karttu hakemaan klo 10.45, nyt alkaa päivällä olla pituutta, niin ei tarvitse pimeään laskea.
Haki 17 minuttia. Ajoi ensimmäisen tunnin ilman hukkia. Haukuttuja minutteja 55. Pieni tauko tuli kun jänis meni jo ajetun jäljen päältä.
Kokonaisajoaika klo 11.02 -13.10. Ajo minutit 96/120.
Ajo tuli tielle, en ampunut, otin Kartun kiinni ja autoon, makupalat ja kotia. On se koira

Se miksi en ammu enää helmikuussa johtuu siitä, kun oon joskus ampunut pari jänistä, millä on ollut imetys nisät näkösällä. Siinä o mennyt koko poikue. Mutta tästä on jo vuosia.
Toisekseen, jäniksiä on täällä niin vähän, että säästämällä jäniksiä kantaa, vois vähän kasvattaa.
Yhdestä takajalan kynnenjuuresta tuli tippa verta. Välihanki ei oo sulanut hangen päällä 20 cm lunta.



Jänis tielle

Karttu tielle


Klikkaa kuva
